"Udržuj pořádek v náčiní a nepořádek v materiálech. Uklízení je tu pro chvíle, kdy jsem zablokovaný či zaseknutý. Uklízení ateliéru je forma produktivní prokrastinace. Vyhýbáme se tak práci jinou prací. Na uklízení je nejlepší to, že zaměstná ruce uvolní mysl, takže se buď a) odblokuji a vyřeším další problém, nebo b) přijdu v tom nepořádku na něco, co vede k další práci. Nejlepším úklidem dílny je objevování. Jak se probírám těmi věcmi, znovu nacházím použitelný materiál. Uklízím ani ne tak proto, abych měl kolem sebe čisto, ale abych přišel do kontaktu s věcmi, na které jsem zapomněl a které teď můžu použít.
Uklízení v naději, že dosáhnete dokonalého řádu, je stresující práce. Uklízení bez přehnaných starostí o výsledek může být uklidňující zábavou. Když vás přepadnou pochybnosti, ukliďte si."
Zdroj: Kniha Jeď dál od Austina Kleona
Uklízení v naději, že dosáhnete dokonalého řádu, je stresující práce. Uklízení bez přehnaných starostí o výsledek může být uklidňující zábavou. Když vás přepadnou pochybnosti, ukliďte si."
Zdroj: Kniha Jeď dál od Austina Kleona
V létě 2019 jsem udělala opravdu veliký úklid látek. Rozhodla jsem se projít každý kousek látky a rozhodnout, jak s ním naložím dál. Počítala jsem samozřejmě s tím, že to nebudu mít uklizené dokonale, věděla jsem, že některé látky opět odložím "někdy na potom", ale část jsem se rozhodla po jednom prohlédnout a rozdělit na menší či větší kusy. Tady by se hodilo poznamenat, že do flow se můžete i prožehlit, protože pro mě to byly úplné lázně... :-)
Malé odřezky látek jsem se rozhodla prodávat na váhu za pár korun (10 dkg za 10 korun) v pytlíku. Odtud název Zajíc v pytlíku. Všechny své nápady se snažím postupně realizovat, a potom vyhodnocovat, jak se vám líbily. Zájem o tyto Zajíce v pytlíku na váhu byl opravdu velký, otestovala jsem si to hned na podzim na Tvořivé Olomouci. Je nás hodně, co už nechceme tolik utrácet za stále nové a nové látky, zároveň nás ale nové vzory inspirují.
Další velká čistka v dílně proběhla v roce 2020 v průběhu jarní karantény. Chtěla jsem realizovat nápad s furoshiki šátky, tuto metodu jsem předtím moc neznala. Najednou jsem viděla originální nápad a uplatnění pro velké kusy látek.
Kusy, které mi zbyly jsem nařezala na rozměr 25x25 cm s tím, že kategorie Zajíci v pytlíku budou mít nový produkt - Různobarevky. Nikdy nevíte, jaké vzory tam budou, víte jen, že každý z 10 kousků v sadě bude jiný. Přišlo mi to dost troufalé, ale kombinace dobré ceny a originálního nápadu udělala z Různobarevek velmi oblíbený produkt, a protože mé zásoby větších zbytků látek jsou omezené a doplnuji postupně, taky někdy nedostupný.
Velký zájem o nařezané zbytky látek mě povzbudil v dalším nápadu. Jednobarevky a Různobarevky teď můžete koupit i v rozměru 15x15 cm. Stejně tak si můžete zkusit ušít sami (bez návodu) roušky a tkaničky do tenisek.